7 روز بازگشت وجه به هر دلیلی ....

Intel یاAMD  کدام پردازنده برتر است؟

کدام پردازنده برتر است؟

کدام پردازنده بهتر است؟ آیا  AMD می تواند با اینتل رقابت کند؟ کدام را باید بخرید؟  سی پی یو مهمترین بخش یک کامپیوتر است. اجازه دهید کمی دقیق تر نکات و زوایای مختلف هنگام خرید سی پی یو را با هم  بررسی میکنیم از جمله نوع سوکت و هماهنگی با کل سیستم و غیره.

 

معرفی شرکت اینتل

شرکت اینتل توسط رابرت نویس و گوردون مور در سال ۱۹۶۸ تاسیس شد. این شرکت سازنده ریزپردازنده‌های اکس۸۶ است. اینتل در دهه ۱۹۷۰ میلادی، یکی از قدرتمندترین تراشه‌ها یعنی ۸۰۸۶ را روانه بازار کامپیوتر کرد و شرکت IBM از این پردازنده برای محصولات کامپیوتری خود استفاده کرد.

 

 

کدام پردازنده برتر است؟

 

در ابتدای کار مهم‌ترین رقیب اینتل شرکت AMD بود، از سال ۲۰۰۰ با تسلط اینتل بر بازار پردازنده‌ها هر سال سهم بالاتری را به خود اختصاص داد. در سال ۲۰۱۳ مؤسسه اینتر برند ، مقام هفتمین شرکت ارزشمند جهان را به اینتل داد. بیشترین  محصولات اینتل عبارت‌اند از پنتیوم و زئون برای سرورها و Core 2 Duo و Intel Core برای رایانه‌های کوچک و کم مصرف.

 

معرفی شرکت AMD

شرکت  AMDدر منطقه Sunnyvale ایالت کالیفرنیا در سال ۱۹۶۹ تاسیس شد. این شرکت پردازنده‌های مرکزی کامپیوتر، پردازنده‌های گرافیکی و چیپ‌ست‌های مادربورد را تولید می‌کند.

 

کدام پردازنده برتر است؟

AMD شرکت ATI را در سال ۲۰۰۶ خرید و با استفاده از این شرکت، تبدیل به یکی از بزرگترین تولید کننده پردازنده‌های گرافیکی شد.

 

مقایسه پردازنده های Intel و AMD

پردازنده های اینتل نسبت به رقبای خود عملکرد بهتری دارند.  با بررسی در زمینه اورکلاک بین اینتل و AMD متوجه میشوید اینتل برتری کامل دارد به این معنا که اینتل سرعت بیشتری نسبت به حالت پیش فرض دارد. اینتل با راه اندازی پردازنده های نسل یازدهم Rocket Lake در حال پشت سر گذاشتن AMD است.

 

 اگر قصد دارید از کارت های گرافیکی دو هسته‌ای برای بازی های کامپیوتری استفاده ‌کنید، AMD را پیشنهاد می‌کنیم اما اکثر کاربران اداری کامپیوتر ممکن است با چنین مشکلاتی مواجه نشوند. کاربران اداری کامپیوتر بیشتر به عملکرد کلی سیستم تاکید دارند عملکرد ضعیف پردازنده چندان موضوع مهمی نیست یک خروجی ساده از سیستم به عواملی همچون حافظه، هارد درایو و عوامل دیگر بستگی دارد.

 

کدام پردازنده برتر است؟

جمع بندی

اگر به یک پردازنده قدرتمند برای پروژه های طراحی یا حتی برای بازی های روز دنیا نیاز دارید هنوز اینتل بهترین انتخاب است. پردازنده های Intel  بیشتر از پردازنده های AMD دارای L2 Cache هستند. با این حال پردازنده های AMD هم طرفداران خاص خودشان را دارند. شما با هزینه بیشتر می توانید از پردازنده های قدرتمند Threadripper استفاده کنید. انتخاب پردازنده مناسب در نهایت بستگی به نوع نیاز شما دارد.

 

سبد خرید
ستون کناری
ما از کوکی ها برای بهبود تجربه شما در وب سایتمان استفاده می کنیم. با مرور این وب سایت، شما با استفاده از کوکی ها موافقت می کنید.